Главоболие и мигрена
Какво представлява?
Главоболие е всяка болка в областта на главата и шията. Причините са:
- Елементарни, безобидни като недоспиване, ядосване.
- Сериозни като различни заболявания. Симптомите са раззлични при различните видове главоболие.
Важно е да се определи какъв е видът и причината за главоболието, за да се проведе правилно лечение.
Видове
Има много видове главоболие, определени според различни признаци, но за основни видове се приемат: тензионно, мигрено ...
-
НУРОФЕН ФОРТЕ 400МГ Х 24 ТАБЛ.
14,42 лв.Свържете се с нас
-
ХЕРБА РЕКС 500МГ Х 50КАПС
26,60 лв.Свържете се с нас
-
DEXINAL / ДЕКСИНАЛ таблетки 25 мг Х 20
11,31 лв.Свържете се с нас
Какво представлява?
Главоболие е всяка болка в областта на главата и шията. Причините са:
- Елементарни, безобидни като недоспиване, ядосване.
- Сериозни като различни заболявания. Симптомите са раззлични при различните видове главоболие.
Важно е да се определи какъв е видът и причината за главоболието, за да се проведе правилно лечение.
Видове
Има много видове главоболие, определени според различни признаци, но за основни видове се приемат: тензионно, мигренозно, клъстерно, цервикогенно. Всеки вид има свои причини, симптоми и лечение.
1.Тензионно главоболие
Тензионното главоболие, наричано още стресогенно, най-често безпокой хората. То се проявява като епизодични болки, които продължават от минути до часове. Тензионното главоболие е неприятно, но обикновено не е опасно за здравето.
Причини:
- влошено кръвоснабдяване;
- стягане на мускулите на врата;
- стрес и умора;
- безпокойство и безсъние;
- грип и настинка.
Симптоми. Усеша се слаба до умерена непулсираща двустранна болка в тила и слепоочието. Изпитва се тяжест, натиск, стягане, обръч. Може да бъде придружено от болки във врата или раменете.
Лечение. В съответствие с причините лечението може да бъде масаж в областта на слепоочията, повече почивка и спокойствие, приемане на болкоуспокояващи лекарства без рецепта като асперин и др.
2. Мигренозно главоболие
То може да се определи като отделно заболяване „мигрена”, защото от него страдат много хора и е силно тормозещо.
3. Клъстерно главоболие
Клъстерното главоболие е най-рядко срещаният вид главоболие, но е най-интензивно. Основното различие от другите видове е, че то се появява в групи (клъстери) от три пристъпа на ден до няколко седмици. След това пристъпите спират напълно, но се появяват отново може и след години.
Причини. Предполага се, че причините са промени в кръвния поток, многото алкохол и тутюнопушене.
Симптоми. Изпитва се силна, мъчителна болка от едната страна на главата зад ухото и центрирана около окото, което се подува, сълзи и зачервява. Продължава от 30 минути до два часа.
Лечение. Клъстерното главоболие се лекува с обезболяващи лекарства в носа или инжектирано, с наркотични лекарства, с кислородна терапия или операция. Необходим е лекар.
4. Цервикогенно главоболие
То е свързано с проблеми в шийните прешлени и гръбнака, на които се правят изследвания.
Причини. Това са: много време работа на едно място; работа при неудобна поза на тялото; неправилна позиция на главата при седене в офиса, пред телевизията или компютъра; неудобство в легнало положение.
Лечение. Лекуват се причините с подобряване позите на седене при работа и др. и използване на удобно легло и възглавница за спане.
Медицината класифицира видовете главоболие в следните категории:
- Първично главоболие, което няма връзка с общото здравословно състояние на човека и не е резултат от други болести.
- Вторично главоболие, което е свързано с определено заболяване.
- Хронично главоболие, което непрекъснато се повтаря в резултат на нелекуване.
МИГРЕНА
Какво представлява мигрената?
Мигрената е най-честото неврологично заболяване, което се изразява в главоболие. Пристъпите на мигрена настъпват по всяко време на денонощието, но най-често сутрин. То продължава от няколко часа до няколко дни с пристъпи веднъж или два пъти месечно или годишно. С напредване на възрастта пристъпите се разреждат и често напълно изчезват.
Видове мигрена
- Мигрена с аура. Аура е предварително усещане за настъпване пристъп на мигрена под формата на зрителна аура -светкавица, гадене или повръщане.
- Базиларна мигрена, която се случва рядко, но главоболието е много силно с двойно виждане, нарушена походка и съзнание.
- Мигрена без аура - пристъпите на главоболие започват веднага без предварителни оплаквания.
Симптоми при мигрена:
- умерена до силна пулсираща болка на половината глава;
- слабост или изтръпване на крайниците;
- болки в стомаха, гадене, повръщане;
- изпотяване, температура;
- чувствителност към медикаменти.
Причини за мигрена
Не е потвърдена причината за развитие на мигрена, но със сигурност може да бъдат генетични фактори и околната среда. Най-чести провокатори на мигрена са нарушения на съня, климатични промени, глад обезводняване, определени храни и лекарства, силни миризми, скърцане със зъби, хормонални промени, алкохол.
Превантивно лечение
Необходимо е да се провеждат мерки, предотвратяващи пристъпите на главоболие. Някои промени в начина на живот разреждат пристъпите на мигрена: намаляване храни, провокиращи мигрената като червеното вино, отлежали сирена, цитрусови плодове; пиене на много вода; достатъчно сън; намаляване на стреса; физически упражнения; ограничаване на алкохола. Превантивната терапия при мигрена се прилага от 3 до 18 месеца.
Лечение на мигрена:
- С диета като се избягват тежки и мазни, сладки и пикантни храни; да не се прескачат хранения; почивка при тишина и тъмнина; да се намали стресът; да се спортува и релаксира; да се намали времето пред компютъра и телевизията,
- С хранитлни добавки с магнезий, рибофлавин, коензим Q10 и мелатонин, омега-3-мастни киселини.
- С лекарства. За лечение на остър пристъп на мигрена се използват силни болкоуспокояващи аналгетици. Аналгетиците биват: - ненаркотични като аспирин, напроксен, диклофенак, които се отпускат без рецепта. Прилагат се за краткотрайно облекчаване на умерената болка при мигрена; - опиоиди наркотични аналгетици, които действат на специфични центрове в мозъка. За лечение на тежка мигрена се използват алмотриптан, елетриптан, фроватриптан. Болкоуспокояващите действат само за премахване на болката, но не и на причината. Затова, ако пристъпите се повтарят често, да се потърси лекар. Да не се прекалява с лекарства.
- С хомеопатични препарати. 5. С масажи, ароматотерапия с етерични масла от лавандула чрез помирисване или чрез нанасяне върху кожата, акупунктура, йога.
Какво ни предлага природата
Най-популярните билки за лечение на мигрена са джинджифил, мента, маточина.
Във вашата аптека
В онлайн аптека Валета може да намерите всички най-ефективни средства за лечение на различните видове главоболие и мигрена.