Рани
Специфика
Нарушената цялост на кожата поради външни въздействия наричаме рана. Видовете рани се класифицират според начина на получаването им, което определя и техните характеристики. Различават се следните видове: порезна, посечна, разкъсна, прободна, контузна, от ухапване, огнестрелна, екстремна температура, химична, от радиация, с размачкване или комбинирана. Нарушената цялост на кожата крие опастност от навлизане на болестотворни микроорганизми в тялото с последващо тяхно развит ...
-
СИЛБЕН НАНО СПРЕЙ 125
20,43 лв.Свържете се с нас
-
СТЕРИМЕД АЛГО 10СМ/10СМ Х 10 БР
9,41 лв.Свържете се с нас
-
ХИДРОСОРБ гел 15г.
9,10 лв.Свържете се с нас
-
ПРОНТОЗАН гел 30мл
30,01 лв.Свържете се с нас
-
НЕПРОЛИЗИН Г*4 20 ГР
32,49 лв.Свържете се с нас
-
СУИС ЕНЕРДЖИ БАЛСАМ СПАСАТЕЛ 40МЛ
11,31 лв.Свържете се с нас
-
ТЕРЕЗИЕНОЙЛ МЕД масло 5мл.
24,78 лв.Свържете се с нас
-
ХИДРОКОЛ ЛЕПЕНКА 15Х15
13,78 лв.Свържете се с нас
-
Свържете се с нас
-
Свържете се с нас
-
БРОМЕЛАИН Х 60 КАПС. NOW
39,90 лв.Свържете се с нас
-
БЪРНШИЛД ХИДРОГЕЛ 125МЛ
13,49 лв.Свържете се с нас
Специфика
Нарушената цялост на кожата поради външни въздействия наричаме рана. Видовете рани се класифицират според начина на получаването им, което определя и техните характеристики. Различават се следните видове: порезна, посечна, разкъсна, прободна, контузна, от ухапване, огнестрелна, екстремна температура, химична, от радиация, с размачкване или комбинирана. Нарушената цялост на кожата крие опастност от навлизане на болестотворни микроорганизми в тялото с последващо тяхно развитие. Другата голяма опастност за живота е при дълбоки кървящи рани и голяма загуба на кръв.
Симтоми
Излекуването на раните е процеса, който води до затварянето им с образуването на нова тъкан и кръвоносни съдове. Наблюдават се два механизма при затварянето на раните:
- регенерация – наранената тъкан се замества със същата спецефична тъкан и не остава белег,
- възстановяване – при зарастването се изгражда и съединителна тъкан неспецифична за мястото и се образува белег.
Когата раната е чиста с гладки ръбове и краищата ѝ са един до друг тя зараства бързо и почти без да остави белег. Ако раната се инфектира, ръбовете ѝ не са гладки, наблизко и тя е дълбока, зарастването се осъществява от вътре на вън и обикновенно остава белег.
Лечение с алопатични средства
В зависимост от вида рана и причинителя ѝ се определя и последващото лечение. Основни правила са да не се допусне кръвозагуба, инфектиране на мястото и подготовката ѝ за успешно затваряне.
Какво ни предлага природата?
Съществува голямо разнообразие от народни рецепти, които се използват за подпомагане на зарастването на рани. Ето няколко популярни рецепти:
- Кромид лук и 100 мл. зехтин се смесват, разбъркват и оставят 5 мин. върху раната;
- На водна баня се смесват до получаване на хомогенна смес – мед, восък, борова смола, 20 г. прополис, бял тамян 10-15 зърна, свинска мас 2 с.л., цвят от невен 10 бр.. След изтиване на мехлема той се намазва върху раната един-два пъти на ден;
- Извлек от жълт кантарион се накисва за 24 часа в зехтин. Съхранява се на хладно.
Във вашата аптека
Онлайн аптека Валета разполага с голямо разнообразие от хранителни добавки, витамини и билки. Имате възможност да поръчате по-горе споменатите продукти при нас. Комбинирайте тези продукти с описаните хигиенни навици и вие вероятно ще усетите подобрение.
Ако не почувствате такова, задължително се консултирайте с лекар специалист.